TIPY A DETAILY ETAP

Detailní představení závodu po jednotlivých etapách s užitečnými tipy a radami pana ředitele. Cesta k vítězství je dlouhá a trnitá. Vyber správnou strategii a v Paříži si obleč žlutý dres pro vítěze.

PRVNÍ ETAPA

PAŘÍŽ - NANTES

Město Nantes leží v západní Francii, asi 50km (31mil) od pobřeží Atlantického oceánu. Je hlavním městem regionu Pays de la Loire a oblasti Loire-Atlantique. Město leží na obou březích řeky Loiry, historická část města Centre-Ville leží na pravém břehu řeky.

Nantes založili osadníci Galského kmene Namnetes asi kolem roku 70 př.n.l. Roku 56 př.n.l během Římské okupace se město jmenovalo Portus Namnetum. Díky poloze města v deltě řeky Loiry, se městu Nantes říká Benátky západu.

Nantes je rodným městem Julese Verna.

DRUHÁ ETAPA

NANTES - LIMOGES

Limoges leží na středozápadu Francie, a je sídlem prefektury departementu Haute-Vienne a správních úřadů regionu Limousin. Leží na řece Vienne asi 220 kilometrů severovýchodně od Bordeaux a asi 400 kilometrů jižně od Paříže. Je proslulé svými středověkými smaltovanými měděnými výrobky, porcelánem z 19. století a dubovými sudy ze dřeva z místních lesů, používanými pro produkci koňaku.

Limoges je rodným městem malíře Pierra Augusta Renoira.

TŘETÍ ETAPA

LIMOGES - TOULOUSE

Toulouse je město v jihozápadní Francii na řece Garonně, ležící asi 150km (93 mil) od Středozemního moře, 230km (143 mi) od Atlantského oceánu, a 580km jižně od Paříže.

Je hlavním městem regionu Midi-Pyrénées, nejrozlehlejšího regionu kontinentální Francie. Je také správním střediskem departementu Haute-Garonne. Toulouse bylo založeno kolem roku 300 př. n. l. jako významné centrum galských kmenů, jmenovitě Volků Tectosagů. V době železné bylo Garonnské údolí ústředním bodem pro obchod mezi Pyreneje, Středomořím a Atlantikem. Později bylo město několikrát dobyto Římany, kterí na troskách původního města vybudovali svoji stálou vojenskou základnu Gallia Narbonensis.

Roku 1229 byla založena Univerzita v Toulouse (Université de Toulouse). Toulouse je běžně přezdíváno Ville Rose – Růžové město pro jeho charakteristickou cihlovou architekturu.

Toulouse je rodným městem pana ředitele H.S. Toulouse a Raymonda IV, Hraběte z Toulouse, jednoho z vůdců První křížové výpravy.

ČTVRTÁ ETAPA

TOULOUSE - NICE

Město Nice leží na jihu v Provence mezi Cannes a Monakem na Azurovém pobřeží Středozemního moře. Je to prefektura departmentu Alpes-Maritimes a hlavní město obvodu Nice.

Město založili asi kolem roku 350 př.n.l. Řekové a nazvali jej Nikaia Polis, po Niké, bohyni vítězství.

V 19. století se Nice stalo vyhlášeným zimním lázeňským místem a oblíbenou destinací evropské smetánky. Nejstarší část města Vieille Ville (Staré Město) se nachází pod vrchem Montee du Chateau (Zámecký vrch) v jihovýchodní části města, při pobřeží Středozemního moře.

V Nice se narodil Giuseppe Garibaldi, italský generál a politik, který hrál velkou roli v dějinách Itálie. Je považován za jednoho z italských "otců vlasti".

PÁTÁ ETAPA

NICE - CHAMBÉRY

Chambéry je francouzské město v regionu Rhône-Alpes a hlavní město departementu Savojsko.

Město Chambéry bylo založeno na řece Leysse, poblíž křižovatky starých obchodních cest mezi Dauphiné, Burgundskem, Švýcarskem a Itálií, v širokém údolí mezi Bauges a Chartreuse.

Ve 13. století udělal z města Chambéry Amadeus V. Savojský, své hlavní mocenské sídlo.

V Chambéry se narodil Amédée-François Frézier inženýr, matematik, špion a průzkumník.

ŠESTÁ ETAPA

CHAMBÉRY - TROYES

Troyes je francouzské město ležící asi 150 kilometrů jihovýchodně od Paříže na řece Seině, v départementu Aube a v regionu Champagne-Ardenne. Městem protéká řeka Seina a rozděluje se zde na několik říčních ramen. Město s bohatou historií a památkami je oblíbeným cílem turistů a sídlem technické univerzity.

Hlavní město keltského kmene Tricassiů nazvali Římané Augustobona Tricassium a od 4. století je sídlem biskupa. Poblíž Troyes byl roku 451 n.l. poražen hunský král Attila v bitvě na Katalaunských polích. V 11.století zde žil básník Chrétien de Troyes, autor pověsti o hledání Svatého Grálu. Ve středověku bylo město sídlem knížectví, později bylo připojeno k francouzskému království.

Roku 1128 se zde konal církevní koncil, který posvětil řeholi rytířského řádu Templářů.

V Troyes se narodil Hughes de Payens (1070–1136), zakladatel a první velmistr rytířského řádu Templářů.

SEDMÁ ETAPA

TROYES - PAŘÍŽ

Paříž je hlavní a zároveň největší město Francie. Je současně i správním centrem regionu Ile-de-France, zahrnujícího Paříž a její předměstí, a současně sama tvoří jeden z departementů (Département de Paris).

První nálezy osídlení oblasti Paříže pocházejí z období zhruba 4500 př. n. l. Kolem roku 300 př. n. l. osídlili kraj Galové z kmene Parisiů. V roce 52 př. n. l. kraj dobyli Římané a pojmenovali jej Lutetia. V té době byl osídlen pouze ostrov Île de la Cité, kde stojí katedrála Notre-Dame.

Po pádu římské nadvlády v roce 508 n.l. Chlodvík I. učinil z města hlavní město Franské říše a zahájil v roce 511 n.l. výstavbu katedrály sv. Štěpána (St- Étienne) na Île de la Cité.

Od 12. století byla Paříž jedním z největších center vzdělanosti v Evropě, prosperujícím obchodním centrem, a domovem Pařížské univerzity, jedné z prvních v Evropě.
V 18. století, se Paříž stala centrem francouzské revoluce, a důležitým centrem financí, obchodu, módy, vědy a umění.

Konec 19. století je obdobím velkého rozmachu Paříže, nazývaným také La Belle Époque "Krásné období“, které dokumentuje pořádání Světové výstavy v roce 1889, pro niž byla vybudována Eiffelova věž.

V Paříži se narodil například Jean-Baptiste Poquelin, známý jako Molière, Charles Pierre Baudelaire, Émile Édouard Charles Antoine Zola, nebo Pierre Lammonte.