PŘÍBĚH FRANÇOISE PÉLOTONA

KAPITOLA PRVNÍ

ZÁVOD PAŘÍŽ - ROUBAIX 1896

Je sychravé jarní pařížské ráno. Na náměstí Place de la Por-te Maillot se válí hustá mlha. Desítky závodníků svírají řídítka svých velocipédů. Neklid v jejich tvářích se pere s odhodláním překonat vzdálenost dvě stě osmdesáti kilometrů jako první. Nikdo nemluví. Nervozita stoupá. Napětí vrcholí.

Hvizd píšťaly protne ranní ticho a masa startovního pole se pohne kupředu. Je duben 1896 a závod Paříž–Roubaix byl právě odstartován. Dějiny Pekla severu začínají psát svou první kapitolu.

Diváci se už rozešli. Zůstala jen parta metařů a mladý novinář Thierry d’Fourniére. Sedí na obrubníku a rychle dopisuje článek o startu závodu do ranního vydání svého deníku.

Z husté mlhy na konci ulice se z ničeho nic vynoří postava velocipédisty a projede startovní čáru. Fourniére se instinktivně podívá na své kapesní hodinky a do poznámek si zapíše: Závodník ve žlutém trikotu, asi 20 minut zpoždění, nemá startovní číslo. Jen se ušklíbne a pomyslí si něco o ztracených nadějích. Velocipédista mu však nevěnuje ani pohled a prosviští kolem něj.

Mezitím na čele závodu probíhá lítý boj mezi hlavními favority. Němec Pépi Fisher prokazuje skvělou formu a od začátku závodu udává tempo.

Kolem poledne má Holanďanka de Croc’s v prudkém stoupání za Compiègne problémy s řetězem u svého velocipédu Peugeot Grand Bi a zastavuje u krajnice. Cizí pomoc je zakázána a tak se pouští do opravy sama.

Kolem poledne má Holanďanka de Croc’s v prudkém stoupání za Compiègne problémy s řetězem u svého velocipédu Peugeot Grand Bi a zastavuje u krajnice. Cizí pomoc je zakázána a tak se pouští do opravy sama.

Po chvíli ji míjí závodník ve žlutém svetru. „Hmmm, nějaký opozdilec,“ pomyslí si Helen, ale nemůže si nevšimnout tempa, kterým kolem ní projede. „Obdivuhodné,“ bleskne jí hlavou, vždyť stoupání v těch místech je více než prudké. Když se ale ohlédne, vidí už jen, jak mizí za nejbližší zatáčkou.

Postupem času si žlutého pulloveru všímá čím dál víc závodníků, jak se kilometr za kilometrem probíjí vpřed závodním polem.

Fisher už odrazil útoky všech soupeřů a osamocen na čele závodu, strojovým tempem polyká kilometry a spěchá směrem k Roubaix. Čas od času se ohlédne, aby zkontroloval svou pozici. Všímá si, že žlutý svetr jednoho ze soupeřů se neustále přibližuje.

Zkouší tedy přitlačit do pedálů, zvýšit frekvenci šlapání, v kopci jde ze sedla, jaké však je jeho překvapení, když se po chvíli znovu ohlédne a žlutý pronásledovatel je už sotva tři sta metrů za ním.

Tiše zakleje a zvyšuje své úsilí na maximum. Ovšem ani ne za půl hodiny mu už pronásledovatel dýchá na záda.

Tak spolu válčí, bok po boku, několik kilometrů a v ďábelském tempu se vzdalují všem svým soupeřům.

V jednu chvíli se Fisher pokouší znovu nastoupit, ale je to jen zoufalý pokus a předem ví, že je odsouzen k nezdaru.

O několik kilometrů dále, před dalším prudkým stoupáním se soupeř zvedá ze sedla a nastupuje on. Fisher se zmůže jen na slabý odpor a brzy začíná ztrácet. Lapá po dechu a z posledních sil hlesne: „Wer bist du?/Kdo jsi?“

O několik kilometrů dále, před dalším prudkým stoupáním se soupeř zvedá ze sedla a nastupuje on.

Cizinec jen lehce pootočí hlavu a zvučným hlasem odpoví:
„Jmenuji se Pélotone. François Pélotone.“ Ale to už se Fisherovi začíná vzdalovat…

Diváci u silnice jásají nadšením!

Celodenní dřina si začíná vybírat svou daň. Fisher tuší, že vítězství v závodu je pro něj ztraceno. „Musím uhájit alespoň druhé místo,“ pomyslí si a sbírá v sobě poslední zbytky sil.

Už vidí vjezd na Vélodrome i cílovou pásku a slyší davy diváků, povzbuzující závodníky svým křikem, když v tom nemůže uvěřit svým očím. Soupeř ve žlutém odbočuje do vedlejší ulice.

Nemíří vstříc slávě a po nějaké chvíli mizí za rohem jednoho z domů.

Fisher je zmatený. Hlavou mu víří tisíce myšlenek a všechny směřují k jeho soupeři...

Fisher je zmatený. Hlavou mu víří tisíce myšlenek a všechny směřují k jeho soupeři......

A JAK TO DOPADLO?
PŘIDEJ SE K NAŠIM HRDINŮM, PŘEČTI SI JEJICH PŘÍBĚHY
A ZÚČASTNI SE NEJVĚTŠÍHO ZÁVODNÍHO DOBRODRUŽSTVÍ FRANCIE.
STAŇ SE LEGENDOU!