INFORMACE PRO MÉDIA

ŘÍJEN 2020, ZLÍN, A&V EXPERIENCE s.r o.

ČASOVÁ OSA

2013 ‒ Nápad
2015 ‒ Koncepce hry, zrození závodníků, psaní příběhů, založení s. r. o.
2016 ‒ Ilustrace závodníků, grafické a výtvarné zpracování
2017 ‒ Prototyp hry, testování, ekonomika projektu
2019 ‒ Vydání hry v českém jazyce
2020 ‒ Vydání audio verze příběhů a rozhovorů, tvorba podpůrných videí
2025 ‒ Vydání hry v anglickém jazyce

Proč jsme se pustili do tvorby deskové hry?

Naší vizí bylo vytvořit deskovou hru, která nebude zaměřená jen na určitou věkovou kategorii, třeba na děti. Naopak. Cílili jsme na rodiče, aby hra bavila stejně tak dospělé jako děti. Vnesli jsme do hry vzdělávací prvky, jako je sčítání, odčítání, finanční gramotnost a znalost historie. Jako například kdo byl Eiffel, bratři Michelinové nebo třeba co to byla Dreyfusova aféra.

Jak nápad vznikl?

Nápad vznikl po přečtení bestselleru Tomáše Macka “Příběhy Staré dámy aneb Sto ročníků Tour de France”. Byli jsme fascinovaní sbírkou dobového tisku, osobních svědectví pamětníků, jejích hrdinů, záhad i úsměvných historek. Na základě toho padlo rozhodnutí: „Bude to Pélotone 1903“. První historicky nejtěžší cyklistický závod okolo Francie.

Co bylo nejsložitější při jejím vymýšlení?

Nejtěžší bylo uřídit tok myšlenek a nápadů a umět odhadnout, co bude pro hráče nejzajímavější z hlediska hraní. Rozhodli jsme se jít cestou jednoduchosti. Jednoduchá pravidla a zábava při hře. To byly naše priority.

Je hra v něčem jiná než ostatní deskové hry?

Hru jsme vyrobili jako prémiový produkt ve vysoké kvalitě. Jedná se o výpravnou deskovou hru. Každý náš závodník má svůj příběh. Ten je uchopený tak trochu ve stylu Járy Cimrmana. To se nám líbí a máme to rádi. Dále například naše klíčová postava ‒ tajemný jezdec Francoise Pélotone ve žlutém puloveru ‒ byla napsaná podle postavy hraběte Saint Germaina. Ten byl zahalený tajemstvím a okouzlil v historii spoustu významných osobností.

Humor na pozadí historie cyklistiky. To byl koncept, na kterém jsme hru i příběhy postavili.

ÚVOD

Na konci roku 2019 jsme vydali deskovou hru Pélotone 1903. Jedná se o původní českou rodinnou hru z prostředí cyklistiky.

Můžeme s nadsázkou říct, že je to zlínská „záležitost“. Téměř všichni autoři zapojení do projektu jsou ze Zlína. Prioritou bylo především z důvodu našeho přesvědčení a vnímání hodnot, aby výroba hry probíhala v České republice.

Autorem námětu je Ladislav Čepel. Napsal také příběhy a rozhovory se závodníky, které jsme nyní ve spolupráci s herci Městského divadla Zlín nahráli a jsou k dispozici v audio verzi.

Při vývoji námětu a pravidel jsme si přáli, aby se bavili jak dospělí, tak také děti. Byli jsme si vědomi toho, že spoustě lidem se nechtějí číst a studovat pravidla. Myslíme si, že právě to může být hlavním důvodem neoblíbenosti deskových her. V současné době pracujeme na tvorbě videí, ve kterých ředitel cyklistického závodu Pélotone 1903 H. S. Toulouse vysvětluje hráčům postupy a pravidla zábavnou formou. Chceme tím hru více přiblížit a zpříjemnit.

Od začátku na celém projektu pracuje jen náš malý zlínský tým. Teď jsme se pustili i do marketingu a prodeje přes vlastní e-shop. Nesouhlasíme s obchodní politikou a praktikami rozdělování distribučních marží na českém trhu. Proto Pélotone 1903 v kamenném obchodě zatím nekoupíte.

Pélotone 1903 je několikaletá dřina celého týmu. Kdo byl někdy součástí podobného projektu, určitě nám dá za pravdu. Nevíme, kolikrát jsme hru v rámci testování hráli, ale všichni si dobře pamatujeme, že jsme se u toho výborně bavili a hodně nasmáli.

V současné době podporujeme Zdeňka Julinu v širší nominaci na cenu Thálie a přejeme mu štěstí a úspěch!

O HŘE

Hru i příběhy jsme umístili do počátků cyklistických závodů. Náš tajemný jezdec Francoise Pélotone ve žlutém puloveru vás zavede do Francie raného dvacátého století.

Umíte si tu dobu představit? Jak vypadala kola a jak se trénovalo? Ženy oblečené v kalhotách a v rovném boji s muži. Závodníci byli v pravidlech například upozorňováni na to, že jejich velocipédy nesmí tahat psi nebo pohánět plachty...

Hra začíná v Paříži, kde je také start cyklistického okruhu, který pak vede přes francouzská města Nantes, Limoges, Toulouse, Nice, Chambéry, Troyes a cíl je opět v Paříži.

O vítězství se bojuje v sedmi etapách, které obsahují vrchařské a sprintérské prémie. Při hraní je možné získávat finanční prostředky a kupovat si kartičky výhod. Ale pozor, je nutné také překonávat překážky a plnit úkoly!

Hra je velmi napínavá a může být plná zvratů a humorných příhod.

Jsme zvědaví, který závodník se stane vaším nejoblíbenějším.
Hra má několik variant obtížnosti.

NÁŠ TÝM:

Ing. Věra Křížová ‒ manažer projektu, investor
Ladislav Čepel ‒ autor námětu a příběhů
Alfred Lettang ‒ autor námětu, digitální produkty
Radek Jahůdka ‒ grafické a výtvarné zpracování
Nenad Vitas ‒ ilustrátor

AUDIO VERZE PŘÍBĚHŮ:

Namluvili: Zdeněk Julina, Romana Julinová, Pavel Vacek
Zvuk: Studio V, Petr Vavřík

VIDEA:

Kamera: Dalibor Michalčík

FOTOGRAFIE:

Dalibor Michalčík
Jana Havlíčková

POMOC PŘI VÝROBĚ PROTOTYPU:

Střední průmyslová škola polytechnická
EURA PRINT s.r.o.

VÝROBA:

Dino Toys s. r. o.
Detoa Albrechtice s. r. o.

AUDIO PŘÍBĚHY

Na jaře během nouzového stavu nás napadlo, že by bylo skvělé herní příběhy namluvit. Aby si je děti mohly poslechnout před spaním nebo celá rodina v autě cestou k babičce.

Ve spolupráci s herci Městského divadla Zlín a nahrávacím Studiem V jsme připravili audio verzi příběhů a rozhovorů. Příběhy namluvili Zdeněk Julina, Romana Julinová, Pavel Vacek. O zvuk a mastering se postaral Petr Vavřík.

FORMÁT:

MP3 - vhodný k přehrávání příběhů v autě i ve všech možných mobilních zařízeních.

DÉLKA AUDIA: 1H 45MIN

OBSAH: